Vuohijärvellä pistettiin töpinäksi, kun tieto Kymin 100-vuotissäätiön apurahasta tuli.
Vuohijärven Bar Illansuun salissa avautui 3.7.2021 valokuvanäyttely. Lyhyessä ajassa on näyttelyn ehtinyt nähdä yli 350 ihmistä. Kuvia näyttelyssä on noin 160.
Ravintolan omistaja Mia Lumpus oli jo aiemmin ajatellut, että sali voisi toimia hyvin näyttelytilana.
Kyläyhdistyksen hallituksen jäsen Sari Heikkinen tarttui tuumasta toimeen. Kyläyhdistys haki avustusta ja sen turvin on näyttely voitu toteuttaa.
Bar Illansuu
Ravintola toimii Vuohijärven vanhan Työväentalon tiloissa aivan kylän ytimessä. Mia teki pari vuotta sitten remonttia pubin puolella.
Sali puolestaan on sisustettu kunnioittaen talon historiaa. Bar Illansuu on nykyisin suosittu ruokaravintola, ja siellä käy paljon lapsiperheitäkin syömässä.
– Olen siitä ylpeä ja iloinen. Tämä on kyllä paras paikka ravintolalle, Mia sanoo.
Näyttely on toki tuonut lisää asiakkaita. Osa käy katsomassa näyttelyn, mutta jotkut pysähtyvät myös ruokailemaan.
Näyttely vauhdilla kasaan
Valokuvanäyttelyä oli suunniteltu jo pidempään, mutta homma lähti toden teolla käyntiin apurahan varmistumisen jälkeen. Lisäksi keväällä odotettiin tietoa, miten ravintolat saavat olla avoinna.

Kuvia näyttelyyn saatiin kyläläisiltä, Poikilon arkistosta ja osa on Kalson tehtaalta lainassa. Kuvissa ovat ne selitteet, mitkä niissä ovat olleet jo alkuperäisissä kansioissa.
Näyttelyvierailta on saatu myös lisää puuttuvia nimitietoja ja muita kuvia koskevaa informaatiota.
Sari kehottaakin näyttelyvieraita jättämään yhteystietonsa, tai olemaan häneen yhteydessä, jos mieleen tulee jotain kuviin liittyvää, mikä olisi hyvä saada talteen.
Samalla kun ihmiset toivat kuvia näyttelyyn, alkoi teema hahmottua. Kylälle tärkeinä asioina nousivat esiin Kalso, rautatiet, erilaiset kyläjuhlat, urheilu, ja työväenyhdistyksen talo, joka nyt toimii ravintolana. Lisäksi yksi yhdistävä tekijä oli luonto, eritoten vesistö.
– Aika monta iltaa tuli istuttua kokoamassa materiaalia. Jotkut asiat piti suunnitella uudelleen, ja selitteet piti kirjoittaa vanhoista kansioista ylös ja koneelle tulostettavaksi. Paljon leikkaa liimaa hommaa ollut. En ole aiemmin tällaista tehnyt, että mielenkiintoinen uusi kokemus myös itselleni, Sari kertoo.
Yhteistyöllä se onnistuu
Kun kuvat oli saatu kasaan,näyttelyn kokoamisessa suurena apuna oli kyläläisiä. Ja ilman kyläläisten toimittamia valokuvia, ei näyttelyä olisi voitu toteuttaa.

Työmäärä hieman yllätti Sarin. Näyttelyn kokoaminen vaatii paljon työtä.
– Olen todella tyytyväinen millainen näyttely saatiin vapaaehtoistyöllä aikaiseksi. Ihanaa, että kyläläiset halusivat käyttää omaa aikaansa tämän toteuttamiseen, Sari kiittelee.
Valokuvien lisäksi kyläläisiltä saatiin erilaista rekvisiittaa, muun muassa sukset, vanha mankeli, hiustenkuivain ja luistimet, sekä vanhoja lehtiartikkeleita.
Näyttely onkin paljon enemmän, kuin pelkkä valokuvanäyttely. Talon yläkerrasta löytyi vanhat elokuvateatterin penkit, jotka ovat olleet käytössä 60-luvulla talon toimiessa myös elokuvateatterina.
Ripauksen nykyaikaa ja luontonäkökulmaa näyttelyyn tuovat näytöllä pyörivät luontokuvat. Niiden kokoamisesta vastasi Mika Asikainen, ja suuri osa kuvista on hänen ottamiaan.
Ruudulla näkyy myös monta upeaa Petri Koskimaan luontokuvaa, sekä muutama Sarin ottama kuva.
Kuvissa vaihtuvat vuodenajat. Kauniit kesämaisemat kääntyvät syksyyn ja talveen, kunnes kevät taas koittaa.
– Sanoin Petellekin, että valokuvissa saa näkyä myös ihmisen kädenjälkeä, sillä se on osa tämän alueen luontoa. Niinpä kuvissa vilahtaa myös tehdas ja rautatiet, Mika kertoo.
– Oli tärkeää tuoda esille myös Vuohijärven luonto. Se on täällä niin mieletön, Mika jatkaa.
Paljon kosketuspintaa
Ei tarvitse olla kotoisin, tai asua Vuohijärvellä, että voi nauttia tästä näyttelystä. Vanhat kuvat ja esineet voivat tuoda ihmisille mukavia muistoja omasta elämästä.
Monille suomalaisille ovat tehdasmiljöö ja rautatiet tuttuja näkymiä. Näyttely on selkeä kokonaisuus ja vanhat luokkakuvat olivat veikeä lisä.
Se, että kyläläiset ovat itse osallistuneet näyttelyn toteuttamiseen, on hurmaavaa. Voisi sanoa, että tämä on koko kylän yhteinen näyttely.
Näyttely on avoinna 31.8.2021 asti ravintolan aukioloaikojen mukaisesti.
- Laura Parkko